Şafii Mezhebine göre, alacağı zekata sayabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebine Göre Alacağı Zekâta Saymak:

Alacaklının, bir fakirde bulunan alacağını tahsil etmeden zekâtına mahsup etmesi caiz değildir.

Bu durumdaki alacaklı şahıs borçlusuna, "Sana vereceğim zekâtla bana olan borcunu ödeyeceksin." gibi herhangi bir şart koşmadan, zekât verebilir ve borçlu da bunu aldıktan sonra borcunu ödemek üzere alacaklıdan zekât isteyebilir.

Ancak şunuda ifade etmeliyiz ki tabiinden Hasan-ı Basri ile Ata b. Ebu Rebah alacaklının bir fakirde bulunan alacağını tahsil etmeden zekâtına mahsup etmesinin caiz olacağını söylemişlerdir. (Nevevi, El-mecmu 6/196-197) (Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali, Semerkand Yayınları, s. 350)