Saçların ön kısmını uzun tutmak sünnete aykırı mı?

Soru Detayı

- (Ebu Davud, Tereccül,14) hadisine göre saçımı kestirirken ön kısmını kâkül olmayacak derecede kısa ama saçın diğer kısımlarına göre uzun kestirtmem -kötü gözükmesin diye- sünnete aykırı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tıraş, saç, sakal biçimleri, Müslüman olmayan insanların sembol mahiyetinde olan biçimlerine uygun olmamalıdır.

Sembol olmayan, genelleşmiş bulunan şekillerde sakınca yoktur.

İlgili hadisler saç bakımı ile ilgilidir; Peygamberimiz (asm) dağınık, dolaşık, bakımsız, perişan saçları beğenmiyor, saçların aşırıya kaçmadan bakımlı olmasını istiyor. Kendi saçının uzunluk ve kısalığı zaman aman değiştiği gibi, tarama şeklini de mesela müşriklere benzemeyecek şekilde yapıyor.