Sabah namazının sünnetini evde kılmak ve ilk rekatında Kafirun, ikinci rekatında İhlas okumak sünnet mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda en iyi bildiğimiz ayet ve sureleri okumak gerekir.

Çünkü Ebu Said şöyle demiştir:

"Namazda Fatiha ile kolayımıza gelen sureleri okumakla emrolunduk."

Namazda Kur'an-ı Kerim'in her hangi bir yerinden okunabilir. Falanca ayet okunur gibi bir kısıtlama getirilmemelidir.

Bununla beraber Peygamberimizin (asm) namazlarda okuduğu surelerle ilgili hadisler bulunmaktadır.

Mesela Hz. Peygamber (asm) Muaz b. Cebel'e Şöyle buyurmuştur:

"Veşşemsi ve duhaha, Sebbihisme rabbikel ala, Vel-Leyli iza yağşa sürelerini oku."

Ebu Berze'nin rivayet ettiğine göre,

"Hz. Peygamber (asm) sabah namazında altmış ile yüz ayet arasında okurdu."

Ebu Hureyre şöyle demiştir:

"Kıldığı namazı falancadan daha çok benzeyen birini görmedim. Süleyman bin Yesar dedi ki: O kişinin arkasında namaz kıldım, sabah namazında uzun sürelerden, akşam namazında kısa sürelerden, yatsı namazında ise orta derecede uzun sürelerden okuyordu."

Cabir b. Semureden rivayet edilen başka bir hadis de,

"Hz. Peygamber sabah namazında "Kaf vel Kuranil mecid, ve benzeri süreleri" okurdu. Onun kıldırdığı namazlar hafif olurdu."

Yine Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (asm) sabahın iki rek'atinde şunları okudu: "Kul yâ eyyuhe'l-Kâfirûn" ve "Kul hüvallâhu ahad." (Müslim, Müsâfirîn 98, (726); Ebû Dâvud, Salât 98, (1256); Nesâî, İftitah 39, (2, 155, 156).

Tirmizî'nin İbnu Mes'ud'dan kaydettiği bir rivâyette şöyle gelmiştir:

"Ben bir ay kadar Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı göz ucuyla tâkib ettim, sabahın farzdan önce kılınan iki rek'atinde şu sureleri okuyordu:"Kul yâ eyyühe'l-Kâfirûn" ve "Kulhüvallâhu ahad." (Tirmizî, Salât 308, (417).

Bu rivâyet Nesâî'de biraz farkla şöyle gelmiştir:

"Ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı yirmi kere göz ucuyla tâkib ettim, akşamın farzından sonra kılınan iki rek'atle sabahın farzından önce kılınan iki rek'atte Kâfirûn ve İhlâs sûrelerini okuyordu." (Nesâî, Salât 68, (2, 170).

Sorunuzun birinci bölümü için tıklayınız:

Namazın sünnetlerini evde kılmak...