Sabah namazına uyanamadık, söz gelimi 09:00'da kalktık; bu durumda sabah namazını nasıl kılarız?..

Bu soruyu sesli dinle
Soru Detayı

1) Niyetimiz nasıl olacak, kazaya bıraktığım namaz ...mı diyeceğiz? 2) Sünneti kılacak mıyız? 3) Cemaatle bu namazı kılabilir miyiz? 4) Güneş doğduktan sonra sabah namazını ifa ederken niyetimiz kaza namazına mı vaktin namazına mı olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın farzlarından birisi de vaktinde kılmaktır. Bu bakımdan vaktinde kılınmayan namazlar kazaya kalmış olur. Namazı kazaya bırakmak ise insanı mesul eder.

Kazaya kalan namazın kazasını kılmakla birlikte ayrıca tövbe istiğfarda bulunmak ve bir daha namazı kazaya bırakmamaya dikkat etmek gerekir.

Sabah namazı vaktinden sonraki bir zamanda kılınırsa, kaza edilir. O günün sabah namazı öğleye kadar kaza edildiği takdirde hem farzını ve hem de sünnetini kaza ederiz.

Kaza namazı cemaatle kılınır. Ancak bu namazı kılan kişillerin aynı vaktin kazasını kılmaları gerekir.

Sabah namazı öğleden önce kaza edildiğinde, vakit içinde kaza edilmiş olur ve sünnetiyle birlikte kaza edilir. Sünnetini kaza ederken,

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya." denir.

Farzını kaza ederken,

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya." denir.