Romantik olmak, eşimin romantik olmasını istemek doğru mu?

Soru Detayı

- Romantik olmak ya da eşimin romantik olmasını istemek İslami açıdan doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Romantik" kelimesinin çerçevesi bizim kültür ve ahlakımızı aşabilir.

Bunun yerine şunu tavsiye ederiz:

Kadının gönlünü almak için sonucu kimseye zarar vermeyecek şekilde kinayi yalan söylemenin bile caiz olduğu hadislerde açıklanmıştır.

Bu sebeple kişinin karısına iltifat etmesi, onda olmasa da bazı güzellik ve erdemleri ona yakıştırması günah olmaz. Uygun zamanlarda ona hediyeler almak, çiçekler sunmak, onun için önemli olan gün ve geceleri hatırda tutarak gönlünü hoş etmek… zaten yapılması gereken şeylerdir.

Romantik olmak bu tavsiyelerimizden ibaretse bu kelimeyi de kullanabiliriz.