Reşit olan bir kız, ailesinin izni olmadan evlenebilir mi? Eğer haklarını helal etmezlerse, ahirette anne-babaya itaatsizlikten yargılanır mı? Ayrıca bir kızı sevmediği bir kişiye zorla vermek ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî mezhebine göre, rüşt çağına gelmiş bir kız kendi başına evlilik yapabilir. Ancak eğer bu evlilikte bulunması gereken denklik yoksa, kızın velisi durumundaki kişiler buna itiraz edebilirler.

Diğer üç mezhebe göre, rüşt çağında da olsa, bir bayan velisinin iznini almadan nikah kıydıramaz. (bk. Cezerî, el-fıkhu ala'l-mezahibi'l-arbaa, 46-48).

Şafiilerden büyük bir âlim olan Ebu Sevr'e göre, bir evlilikte, hem evlenecek olan kadının rızası, hem de velisinin rızası şarttır. Bu görüş, ailedeki huzur, ahenk, sevgi ve saygı ortamının zedelenmemesi açısından daha uygun görülmüştür. (bk. El-fıkhu'l-İslamî, 64).