Rekatları sayan akıllı seccade ile namaz kılmanın sakıncası var mıdır?

Soru Detayı

- Akıllı seccade diye bir şey üretiliyormuş, rekatları üzerinde bulunan ışıklar sayesinde gösteren, şaşırmamak için tesbihat sayan, üzerine sonradan eklenmiş bir cihaz yardımı ile yapan seccadelerde namaz kılmak doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim’de de işaret edildiği gibi (Mü’minun, 23/2) namaz kılan kişinin, her türlü dış etken ve uyarıcılardan kurtulup ibadete yoğunlaşması, namazını huşu ile kılması esastır.

Bu sebeple İslam alimleri namazda dikkati dağıtacağı ve huşuya engel olacağı gerekçesi ile mescitlerde ve secde yerlerinde (seccadelerde) aşırı tezyinatın mekruh olduğunu söylemişlerdir. “Rekat sayar” diye isimlendirdiğiniz seccade de namaz kılanın huşuuna engel olacağı, dikkattini dağıtacağı için, sağlıklı insanlar için bu uygulama uygun değildir.

Ancak bunama ve unutkanlık gibi beyinsel ve nörölojik hastalığı olanlar, rekat sayılarını hafızalarında tutamıyorlarsa “rekat sayar” dahil rekatların sayısını takip eden cihazlar veya bunun için icat edilmiş seccadeler kullanabilirler.