Reddiye yapmak, alimlerin yapması gereken görevlerden midir?

Soru Detayı

- İslam alimlerinin ümmet içinde çıkan bidat düşüncelerle savaşmak için reddiye yapmaları doğru mudur?
- Günümüzde de görüyorum reddiye olarak video çekiliyor mesela. Bunlar İslam alim ve hocalarının yapması gereken şeyler midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslama göre yanlış ve zararlı olan inanç, düşünce ve davranışların yanlışlığını ortaya koymak ve doğrusunu açıklamak bunu yapabilecek olanlara farz-ı kifayedir.

Reddiyelerde, işe nefsaniyet ve öfke karıştırılmamalı, hakaret, abartı, iftira vb. olmamalıdır.

Şahıslara ve gruplara, benimsemedikleri söz ve inançları yüklemek, demediğini demiş göstermek de iftiradır, bundan da uzak durmak gerekir.