Fetret ehlinin başına hiç musibet, felaket, kaza, bela gelmemiş midir?

Soru Detayı

- İsra Suresi 15. ayetin bu tefsirine göre fetret ehlindeki insanların başına hiç musibet, felaket, kaza, bela gelmemiş midir?
- Bence bu ayet fetret ehlinin cennete gideceğini söylüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz (başkasının günahı sebebiyle sorumlu tutulmaz). Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.” (İsra, 17/15)

Bu ayette fetret ehlinin başına kaza-bela gelmediğini gösteren bir ifadeye rastlayamadık.

Ayetin son cümlesi Eşarilerin tamamı ve Maturidilerin bir kısmına göre, fetret ehlinin necat ehli / cennet ehli olduğuna delalet etmektedir.