Ramazanı tebrik edene cehennem ateşi haram olur, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Her kim Ramazan'ın başlangıcında Müslüman kardeşini bir Ramazan'ı daha gördüğü için tebrik ederse, Allah ona cehennem ateşini haram kılar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

İnternette, sosyal medyada ve farklı yerlerde, uydurma pek çok söz dolaşmaktadır. Kaynağı belirtilmeyen veya güvenilir kitaplarda geçmeyen bu tür sözleri hemen hadis olarak kabul etmemek, asla paylaşmamak ve hemen silmek gerekir.

Ayrıca, bu tür mesajları hadis diye paylaşanlara, bu sözün kaynağının olup olmadığını sormalı, eğer kaynağı yoksa bir daha hiç kimseyle paylamaması gerektiğini nazikçe ve tatlı bir dil ile hatırlatmalıyız.