Ramazan orucunu tam tutmak ve oruç borcumuzun olmaması için, âdet geciktirici olarak doğum hapı kullanmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruç tutmak için, âdet kanının erken kesilmesi veya âdetinin gecikmesi için hap veya başka bir ilaç kullanmakta beis yoktur. (bk. el-Fetava el-Kübra, II/98).

Yalnız tıbben böyle bir ilacın kişiye zararı sabit olursa, orucuna halel gelmemekle beraber, buna teşebbüs eden bir kadın vebale girer.