Kadınlar ramazanda âdetlerini geciktirmek için ilaç kullanabilirler mi?

Soru Detayı
Eşim Ramazan ayını tam tutmak için, âdet geciktirici ilaç alıyor, bir sakıncası var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramazanda kazaya oruç bırakmamak, Kur’ân okuyabilmek ve daha rahat ibadet edebilmek için, bazı ilâçlar kullanarak âdet görmemek için tedbir almak, bu vesile ile âdetsiz bir ramazan geçirmek hususunda dinî bir sakınca yoktur.

Nitekim bu şekilde âdeti geciktirme şekli Asr-ı sâadette de vardı. O zamanlar bunun için “arak suyu” denen bir su kullanılır, böylece âdet geciktirilirdi. Abdullah bin Ömer (r.a.) bu suyun kullanılmasında bir mahzurun olmadığını söylemektedir. Bugün bu ilâçla yapıldığından, bu şekilde âdeti geciktirmek mümkündür.

Ancak bununla birlikte, böyle bir uygulamadan dolayı tıbbî ve sıhhî açıdan bazı rahatsızlıklar ortaya çıkacağından, tıbben tavsiye edilmemektedir.

Buna göre, rahat bir ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen hanımlar, isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Ancak kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların, bu yola teşebbüs etmemeleri daha yerinde olacaktır.1

1 Bu mesele için "İbadet Hayatımız" (s. 189 ) ve "Sünnet ve Aile" (s. 103 ) isimli kitaplarımıza bakılabilir.

(Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar)