Ramazan Ay’ı Yusuf gibidir, sözü hadis mi?

Soru Detayı

"12 ay, Hazreti Yakub'un 12 oğlu gibidir. Yusuf ( aleyhisselam) nasıl Yakub'un en sevdiği oğluysa, Ramazan da Allah'ın en sevdiği aydır. Allah, 11 kardeşi Hazreti Yusuf'un bir duasıyla affettiği gibi, Ramazanın bereketiyle de 11 ayın günahlarını affeder." (İbn-i Kayyım el-Cevzi)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu ifade bir hadis değildir.

Ebu’l-Ferec İbnu’l-Cevzi’nin (İbnu’l-Kayyım el-Cevzi değil), “Bustanu’l-vaizin” adlı eserinde, Ramazan ayının faziletinden bahsederken, birkaç nükte hâlinde verdiği bilgilerden ibarettir. (bk. Bustanu’l-vaizin, 1/230-232)