Rahman suresinde "Febieyyi ala irabbiküma..." (ikinizin Rabbi) tabiri yerine neden "Rabbiküm" (sizin Rabbiniz) kullanılmamıştır? Hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu surede muhatap insan ve cin topluluğu olmak üzere iki grup varlıktır. Arapça’da iki / tesniye için “KUMA” zamiri kullanılır. Bu her iki varlık nevi de imtihana tabi tutulduğu için, onların nankörlük yapmamaları hususunda hep bu ikil / tesniye zamiri kullanılarak şiddeetle uyarılmışlardır.

Rahman suresindeki iki sistemin hikmetini görmek için Niyazi Beki’nin “Rahman Suresinin Tefsiri” adlı eserine bakılabilir.