Psikolojisinin bozulmasına ve kendi canına kıymasına sebep olmanın mesuliyeti nedir?

Soru Detayı

- Bir kişiye karşı yapılan hatalı bir davranış sonucunda kişinin psikolojisinin bozulmasına ve kendi canına kıymasına sebep olmanın mesuliyeti nedir?
- Diyelim ki bir öğrenci öğretmeni tarafından haksız yere sınıf ortasında hakarete uğradı küçük düşürüldü, yahut bir bayan bir kişi tarafından yolda otobüste vb. cinsel manada taciz edildi ve bu fiil kişiyi psikolojik olarak etkiledi ve intiharına sebep oldu.
- Bu fiili yapanın karşıdaki kişinin ölümüne yönelik bir niyeti bir isteği kesinlikle yok. Zaten yaptığı fiilde bu fiilin sonucu da öldürmeye yönelik değil.
- En merak ettiğim nokta şu; bu fiili yapan kişi yaptığı hatalı davranışın bilincinde olduğu halde, bazı insanların bazı durumlara karşı daha hassas olabileceğini ve sonucunun küçük bir ihtimalle bile olsa intihar olabileceğini tahmin edebildiği halde, bu ihtimali göz ardı etmesi, önemsememesi, yani tahmin etse de intihar gibi bir durumun olma ihtimalini uzak görmesi fakat fiilin intihara sebep olması bu kişiye allah katında mahşer gününde nasıl bir mesuliyet yükler: Buna göre:
1) Kasden adam öldürmüş mü olur (Nisa 93’e göre hükmolunacak bir durum mudur)?
2) Ya da kasden öldürmeye benzer (şibhi amd) kişiyi hissi olarak intihara yönlendirme (zorlama) olarak mı görülür?
3) Kasden değilse neden değil?
4) Bu durum öldürme değilse bu mesuliyet nedir?
5) Bu mesuliyetin altına girmiş ve tövbekar olmak isteyen biri ne yapmalı affı mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Kasden adam öldürmüş mü olur? (Nisa 93’e göre hükmolunacak bir durum mudur)?

- Hayır, kasten adam öldürmüş olmaz.

2) Ya da kasden öldürmeye benzer (şibhi amd) kişiyi hissi olarak intihara yönlendirme (zorlama) olarak mı görülür?

- Şibh-i amde de girmez, ölüme zorlamayla alakası yoktur.

3) Kasden değilse neden değil?

- Çünkü azarlayan öğretmen veya tacizde bulunan şahıs, karşı tarafı öldürmek maksadıyla ve kesin ölümü doğuracak bir şekilde bunu yapmıyor.

4) Bu durum öldürme değilse bu mesuliyet nedir?

- Bu konuda öğretmen ile tacizciyi birbirinden ayırmak gerekir. Öğretmen haddi aşmamış ise, sorumlu olmaz. Tacizci ise, hem günaha girer hem de tazir nev'inden cezaya çarptırılır.

5) Bu mesuliyetin altına girmiş ve tövbekâr olmak isteyen biri ne yapmalı, affı mümkün mü?

- Kul tövbe eder, kabul edecek veya etmeyecek olan Allah'tır.