Pos cihazından müşterilerin kredi kartındaki puanlarını kullanmam caiz mi?

Soru Detayı

- Kasiyerken pos cihazından müşterilerin kredi kartındaki puanlarını kullanmam caiz mi?
- Bir de alkol satan restoranların sadece yemek servisini yapmam caiz olur mu?
- Ben kurye olarak çalışmak istiyorum glovo diye bir uygulamada; bu uygulamada kesinlikle alkol servisi, sigara servisi yok, yalnız alkol satan yemek yerlerinden yemek siparişini alıp müşteriye götürüyoruz, bu caiz mi?
- Alkol satan yerlerden yemek alıp götürmek caiz mi?
- Son olarak da markette çalışırsam bana kredi kartlarından puan kullanmamı istiyorlar, ben bunu kullanırsam kasiyer olarak ücreti karşının kredi kartından puan olarak alırsam harama hizmet etmiş olur muyum?
- Çünkü puanlar faizli bankaların kredi kartı sahiplerine vermiş olduğu hediyeler olduğu için, ben onu müşterinin isteği üzerine kullanırsam pos cihazında bana kullanırsam, pos cihazında bana günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruyu parçalayarak cevap verelim:

Soru 1:
Kasiyerken pos cihazından müşterilerin kredi kartındaki puanlarını kullanmam caiz mi?

Cevap 1:
Müşteri izin vermedikçe caiz değildir.

Soru 2:
Bir de alkol satan restoranların sadece yemek servisini yapmam caiz olur mu? Ben kurye olarak çalışmak istiyorum glovo diye bir uygulamada bu uygulamada kesinlikle alkol servisi sigara servisi yok yalnız alkol satan yemek yerlerinden yemek siparişini alıp müşteriye götürüyoruz, bu caiz mi? Alkol satan yerlerden yemek alıp götürmek caiz mi?

Cevap 2:
Alkol satan restoranlarda helal yemek de pişiyor ve satılıyor. Bu yemekleri alıp dışarıdan isteyenlere taşımak veya satmak caizdir.

Soru 3:
Son olarak da markette çalışırsam bana kredi kartlarından puan kullanma mı istiyorlar ben bunu kullanırsam kasiyer olarak ücreti karşının kredi kartından puan olarak alırsam harama hizmet etmiş olur muyum? Çünkü puanlar faizli bankaların kredi kartı sahiplerine vermiş olduğu hediyeler olduğu için ben onu müşterinin isteği üzerine kullanırsam pos cihazında bana kullanırsam pos cihazında bana günah olur mu?

Cevap 3:
Meşru ve caiz olan bir hizmet, bir iş, bir alışveriş sebebiyle hasıl olan alacağı ve ücreti, kazancı haram olan bir kimseden veya kurumdan almak caizdir. O para, kazanç yolu haram olduğu için kazanana haramdır, onunla meşru bir iş yapanın yaptığı iş meşru (kazanç yolu helal) olduğu için aldığı para da helaldir; çünkü paranın kendisi pis, murdar ve haram değildir, onu haram kılan şey kazanma yoludur.