Peygamberlerin görevi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üstad Bediüzzaman Hazretleri,

Kur'an'ın vazife-i asliyyesi: Daire-i rububiyetin kemalat ve şuunatını ve daire-i ubudiyetin vezaif ve ahvalini talim etmektir.”(bk. Sözler, Yirminci Söz)

şeklindeki ifadesiyle, aynı zamanda peygamberlerin (aleyhimüsselam) kutsi vazifelerini de veciz bir şekilde ortaya koymuş oluyor.

Allah'ın zatı, sıfatları, fiilleri ve isimleri daire-i Rububiyettir. Allah'ın emirlerine uymak, yasaklarından sakınmak, ilahi isim ve sıfatların bir tecelligahı olan mahlukat alemini tefekkür etmek gibi kulluk görevler ise daire-i ubudiyettir.

İnsan, peygambere tâbi olmaksızın bu iki sahanın hiçbir meselesinde hüküm veremez. Verirse bu hüküm şahsî ve nefsî kalmaya mahkum olur.

İşte peygamberler, birinci daireyi insanlara tanıtan ve onlara ikinci daireye ait görevlerini öğreten İlâhî elçilerdir.