Peygamberlerin Einstein’dan daha zeki olduğuna inanmak zorunda mıyım?

Soru Detayı

- Ben peygamberlerin çok zeki insanlar olduğuna elbette inanıyorum, ama Einstein’dan daha zeki olduklarına inanmıyorum. Bu şekilde olan bir inanç beni dinden çıkarır mı?
- Yoksa peygamberlerin Einstein’dan daha zeki olduğuna mı inanmak zorundayım?
(Dediğim gibi bakın yanlış anlamayın. Ben peygamberlerin çok zeki insanlar olduklarına elbette inanıyorum, ama Einstein den daha zeki olduklarına inanmıyorum.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün peygamberlerin, emanet, fetanet, ismet, sıdk ve tebliğde diğer bütün insanlardan en ileride oldukları konusunda ümmetin icmaı ve ittifakı vardır. Bu durum kesin bir delildir ki, fetanet denilen zekada da peygamberlere kimse yetişemiyor:

Emanet: Peygamberlerin en önemli niteliklerinden biri olan emanet “eminlik ve güvenilirlik” anlamına gelir.

Fetanet: Peygamberlerin sıfatlarından biri olan fetanet “üstün zeka ve kavrayış gücüne sahip olma” anlamına gelir.

İsmet: Allah Teala’nın peygamberlerini her türlü günahtan; şirkten, küfürden, münafıklıktan ve zulüm yapmaktan koruması anlamına gelir.

Sıdk: Peygamberlerin hayatlarının hiçbir anında yalan söylemedikleri ve dosdoğru davrandıkları anlamına gelir.

Tebliğ: Allah’ın kendilerine indirmiş olduğu vahiyleri insanlara eksiksiz olarak bildirmeleri anlamında peygamberlerin sıfatlarındandır.

- Bununla beraber, Einstein’dan daha zeki yüzlerce -peygamber olmayan- insanlar da vardır.

Örneğin İmam Azam, İmam Şafii, İmam Gazali, İmam Rabbani, İbn Sina, İbn Rüşd, Bediüzzaman Said Nursi gibi insanların Einstein’dan daha zeki olduklarını eserlerinden anlaşılıyor.

Einstein fen bilimleri ile ilgilendiği için fazla popüler olmuştur. Özellikle bu asırda pozitivist felsefe akımları ile birlikte bazı insanların gözünde fen bilimleri ve fen bilimcileri kendi kıymetlerinden çok daha fazla bir paye almışlardır.

Bir müminin emanet, fetanet, ismet, sıdk ve tebliğ vasıflarında peygamberleri en üstün insan olarak bilmeleri iman şuurunun bir tezahürüdür. Aksine bir düşüncenin vebali vardır.