"Peygamberler vefat ettikleri yere defnedilirler." anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Eğer varsa, peygamberler neden vefat ettikleri yere defnedilirler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ashab-ı Kiram, Peygamberimiz Hz. Muhammed (Aleyhissalatü Vesselamın) cenazesini nereye gömeceklerini aralarında konuştular. Kabrin yeri konusunda, "Mescidin içine, Baki kabristanına, Mescidde minberin yanına, kıble tarafında bulunan ağlayan hurma kütüğünün yanına, namazgaha,.. gömelim" şeklinde farklı görüşler teklif edildi.(İbn İshak, 4/314; İbn Sa'd, 2/292.)

Ancak,

“Allah, bir peygamberin ruhunu kendisinin gömülmesini istediği yerden başkasında almaz.” (Beyhaki, Delailü'n-Nübüvve, 7/259-261; Suyuti, Hasaisu'l-Kubra, 2/278; Siretü İbn Hişam, 4/271)

hadisine göre, ahirete irtihal buyurduğu odaya defnedildi.

Hadis, aynı zamanda neden peygamberlerin vefat ettikleri yere defnedildiğinin hikmetini de açıklamaktadır. Çünkü, Allah öyle dilemiş ve defnedileceği yerde Hz. Peygamber (asm)'in ruhunu almıştır.

(bk. M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Köksal Yayıncılık: 8/322-324)