Peygamberimizin resmini ve suretini göstererek filmini yapmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim geleneğimizde peygamberlerin tam (yüzleri görülecek şekilde) resimleri yapılmamış, bu edebe aykırı telakki edilmiştir. Minyatürlerde bile peygamberlerin yüzleri çizilmemiş, resmin o kısmı boş bırakılmıştır. Bunun en azından üç sebebi vardır:

a) Yine bazı cahillerin onlarda, tanrıya ait bir kutsallık görmeleri ve tapınmaya kalkışmaları.

b) Yapılan resim onlara benzemeyeceği, hayali ve uydurma olacağı için, bir mânada, peygamber olmayan bir insana (surete) peygamberlik verilmesi, onun peygamber bilinmesi.

c) Temsil eden artistin veya çizilen resmin, görenlerin inanç ve duygularını olumsuz etkilemesi.

İşte bu sebeplerle peygamberlerin resimlerini yapmak ve filmlerini çekmek de sakıncalıdır. Bırakalım insanlar peygamberleri, hayallerinde canlandırsınlar, onlara olan sevgi ve saygılarını korusunlar. Filmleri de -Çağrı filmi gibi bazı başarılı örneklerde görüldüğü gibi- kendileri gösterilmeden, konuşmaları verilerek yapılsın!..