Peygamber Efendimizin resmi neden çizilemiyor; bugünün teknolojisiyle bu mümkün olabilir; günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sadece Hz. Peygamber (asm) Efendimizin değil, diğer canlıların resmini çizmenin de bazı durumlarda mahzurları ve sakıncaları vardır. Remi çizilecek bir peygamber olunca, bu mahzur be sakınca daha da artar.

Peygamberler Allah'ın seçkin kullarıdır. Bunların resimlerinin çizilmesi doğru görülmemiştir. Çünkü nasıl çizilirse çizilsin, aslının yerini tutmayacağından hem o zatlara karşı bir saygısızlık olma ihtimali vardır, hem de görenlerin aleminde farklı anlamların oluşmasına neden olabilir.