Peygamberimizin nikahlandığı halde boşandığı hanımı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin (asm) nikâhlayıp, zifafa girdiği eşlerinden boşadığı yoktur.

Ancak, bazı tarih kitaplarında, Hz. Peygamber’e (asm) nikâhlandıkları halde zifafa girmeden boşadığı iki kadından bahsedilir:

1. Bunlardan birisi Mekke Fethi öncesi kendine nikâhladığı Kinde kabilesinden Müleyke’dir. Rasulullah (asm), bu hanım kendisinden korunmak isteyince zifafa girmeden ondan ayrılmıştır. (bk. Diyarbekri, Tarihu’l- Hamis, II, 117)

2. Esma bint-i Numan. Bunun babası hicretin dokuzuncu yılında Medine’ye gelip Müslüman olmuş ve kızını Hz. Peygambere (asm) nikâhlamıştır. Bu da kendisi ile zifafa girilmeksizin Hz. Peygamber tarafından boşanmıştı. (Geniş bilgi ve kaynaklar için bk. Sarıcık, Murat, Hz. Muhammed’in Çağrısı, Medine dönemi, Nesil yayınları, İstanbul 2009, s. 558- 559)