Peygamberimizin çok evlenmesi mantıklı mı?

Soru Detayı

- Peygamberimizin çok evlenme sebeplerinin izahı, bana mantıklı gelmiyor?
- Günümüzde istisnalar hariç hiçbir bayan kocasının ikinci ya da üçüncü bir eş almasını istemez, ama Peygamberimizin çok sayıda eşi var bazısı siyasi sebeplerden deniyor ama bana mantıklı gelmiyor?
- Neden tenezzül etsin büyük bir peygamberin böyle bir ihtiyaç duyması beklenemez ya da himayeye muhtaç olduklarından deniyor ama o devirde belki yüz binlerce muhtaç kadın vardı hangi birisini himaye edeceksin?
- Hz. Hatice ölmeden başka evlilik yapmaması ise ondan çekindiği için sonuçta zengindi olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela şunu yüzde yüz biliriz ki, bir peygamberin bütün işleri Allah’ın rızasına uygundur. Onların da birer insan olduklarını, Allah’ın izni olmadan onların da her zaman işin doğrusunu bilmeyebileceklerini göstermek hikmetiyle, bazen yanlış içtihatta bulundukları vaki ise de, Allah tarafından derhal düzeltilmiştir...

- Yirmi beş yaşına kadar, gençliğinin en heyecanlı çağında kavmi içinde bekar yaşamış ve hiçbir kadınla ilişkiye girmemiş, iffet sahibi olduğu, dost ve düşmanın ittifakıyla sabit olmuştur. Hatta kavmi ona her yönüyle güvenilen biri olarak "Muhammedü'l-Emîn" unvanını vermişlerdi...