Peygamberimiz Ümmü Süleym'i bakması için bir kadına göndermiş; "Ayak üstlerine bak, ağzını kokla." buyurmuşlardır. Neden ağzını koklamasını istenmiştir?

Soru Detayı
Bu isteklerden gaye, bacaklarının düzgün olup olmaması, diğeri de ağız kokusunun olup olmadığıdır. Burada ağız kokusunun manası nedir; yani ağzının kokmasını nasıl anlamalıyız? Eğer kızı görmeye gittiğimizde ağzı açlıktan kokuyorsa, bunu nasıl anlamalıyız? Bunu hastalık belirtisi olarak mı göreceğiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buradaki bakma kızın bakımlı ve temiz olup olmadığını anlamak içindir. Bu gün için böyle bir uygulama bizim kültürümüzde pek yaygın değildir. Bir kıza genel olarak bakıldığı zaman bu konularda bir fikir edinilebilir.

Bu konuda herkes faklı metodlar kullanabilir. Genel olarak çevresindeki insanlar, evlenilecek kişinin sosyal ve ekonomik durumu hakkında yeterli bilgi verebilir.