Müslüman olmayandan hediye alınabilir mi?

Tarih: 31.07.2006 - 20:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan kişiden hediye almak haram değildir. Ama bu hediyeyi almaktan dolayı size veya İslam'a bir zarar geleceğini düşünüyorsanız veya rüşvet gibi bir amaçla verilmişse, bu hediyeyi almamanızı, almışsanız iade etmenizi tavsiye ederiz.

Hediyeleşmek sünnettir. Bunda bütün âlimlerimiz müttefiktirler ve hediyeleşmişler. Fakat İslam dini, her şeyde olduğu gibi hediyeleşme tarzına da bazı sınırlar getirmiştir. Şöyle ki:

- Hediyeleşirken riyaya girmemek.

- Kendimizi gücümüzün yetmediği lüks şeyler almamaya zorlamak. Çünkü, hediye vereceğimiz kişi ile samimiyetimiz varsa, kendimizi zorlamanın hiçbir anlamı yoktur. Samimiyetimiz yoksa zaten hediye vermek zorunda değiliz.

- Bununla beraber, hediyeyi Allah rızası için vermek gerekir. Herhangi bir işimiz düştüğünde değil, işimizin olmadığında vermek gerekir. Çünkü bazen hediye adı altında menfaat gözetilebilir. Bu durum verilen hediyeyi hediye olmaktan çıkarmaktadır. Karşıdaki adam da bunu yaptığı iş karşılığı alıyorsa, onu da günaha sokmuş oluruz. Yani adamı rüşvet almaya zorluyoruz. Bundan böyle alıştığı bu tarza göre hareket etmeyen insanların işini ya yapmayacak ya da işini ağırdan alacaktır. Buna da dikkat etmek gerekir.

Hediye kabul etme zorunluluğuna gelince, bu tamamıyla size ait bir durumdur.

- Şayet fitneye vesile olacaksa, size getirilen bir hediyeyi almak lazım.

- Yine bir fitneye vesile olacaksa, size getirilen hediye adı altındaki şeyi almamak gerekir. Yani bir adamın size olan sevgisinden ve sırf Allah rızası için, hediye getirip veriyorsa, bu hediyeyi almamak muhabbetinizi kıracağından almak lazımdır. Ve bu durum size bir sünnet sevabı kazandırır. Ama bir makam sahibi olarak size, bir insan hediye adı altında bir şey getirse, görenler sizi bu noktadan tenkit edeceklerse, almamak daha evladır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun