Erkeklerin kot pantolon (dar elbise) giymesi caiz midir, namaza mani olur mu?

Soru Detayı
Çevremden, kot pantalon giymek sünnete muhalif gibi şeyler duydum, doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâm'da elbise çeşitleri teker teker sayılıp, her birerlerinin hükmü ayrı ayrı bildirilmiş değildir. Asırlar boyunca binlerce çeşit elbise ortaya çıktığına ve çıkacağına göre, bu zaten mümkün de değildir. Ancak İslâm'da, her şey için olduğu gibi, elbise için de genel kaideler vardır. Her ortaya çıkan elbise çeşidini âlimlerimiz o kaidelere göre değerlendirirler.

Buna göre erkek için: Avretini örtecek, sıcak ve soğuğa karşı koruyacak kadarı elbise farzdır. Zaruret miktarını aşıp, bir Müslüman olarak görünümünü güzelleştirecek miktarı, yerine göre izar, rida, cübbe, gömlek ve sarıkla takımı tamamlaması müstehaptır. Çünkü Allah (cc); nimetinin belirtisini kulunun üzerinde görmekten hoşlanır (Fetavay-ı Ankaravî, I/167).

Rasulüllah Efendimiz (asm),

"Elbisenizi güzel yapın eşyanızı düzgün tutun ve insanlar içerisinde beyaz tepecikler gibi olun."(Suyûti, eI-Câmiu`s-Sağîr, I/192)

buyurmuşlardır. Özellikle cuma ve bayramlarda muhtaçları rahatsız etmeyecek ölçüde temiz ve yeni giymek mubahtır. Tamamen kırmızı ve bazılarına göre sarı renkte elbiseler giymek mekruhtur. Kibir, caka ve yabancı kadınlara güzel görünmek gayesi ile giyilen, gayrı müslimlerin özel elbiselerine benzeyen ve saf ipekten dokunmuş elbiseler ise haramdır.

Avret olan bölgelerin rengini gösterecek ölçüde şeffaf olan, hiç giyilmemiş sayılır (haramdır).

Kalın olmakla beraber yine avret mahallerinin şeklini belli edecek ölçüde dar olan elbise giymek mekruhtur. Baş, kol vb. avret olmayan organların açık ya da kapalı olması Müslümanların örfüne göre hüküm alır. Müslümanlarca anormal görülen yerde mekruh, görülmeyen yerde mübah olur (Satıbî, el-Muvaffakât).

Buna göre kot pantolon giyilmesinde bir mahzur olmamakla beraber:

l. Bazan vücuda yapışır ölçüde çok dar olarak giyildiği,

2. Ve Müslümanlarca genellikle hoş karşılanmadığı için mekruh olmaktan, yani hiç bir sakıncası yoktur denilmez.(Allah'u a'lem).

Bu iki durum ortadan kalkarsa, yani dar olmaması ve bulunduğu toplumda kınanmaması halinde, giyilmesinde bir sakınca yoktur.

Dar bile olsa, kot pantolonla kılınan namaz geçerlidir.