Peygamberimiz (s.a.v.)'in Taif'ten dönüşünde, cinlerden bir grubun Müslüman olması nasıl gerçekleşmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz, Taif'ten dönüşünde Mekke'ye varmadan Nahle adlı mevkide bir müddet istirahat etti. Namaza durduğu bir sırada Nusaybin cinlerinden bazıları oradan geçerken, Efendimizin okuduğu Kur'ân'ı duyunca, durarak dinlediler ve orada Müslüman oldular. Sonra da kavimlerine dönerek onları îmâna davet ettiler.1

Kur'ân-ı Kerim, bu hâdiseden bize şu şekilde haber verir:

"Hani, Kur'ân'ı dinlemeleri için cinlerden bir topluluğu sana göndermiştik. Huzuruna geldiklerinde, birbirlerine 'Susun!..' dediler. Kur'ân okunduktan sonra da inkâr ve isyandan sakındırmak üzere kavimlerine döndüler. 'Ey kavmimiz,' dediler. 'Biz Mûsâ'dan sonra indirilen, kendisinden önceki kitapları doğrulayan, hakka ve dosdoğru bir yola ileten bir kitap dinledik. Ey kavmimiz! Sizi Allah'a çağıran peygambere uyun ve ona îmân edin ki, Allah da sizin günahlarınızı bağışlasın ve acı bir azaptan sizi korusun.'"2

Dipnotlar:

1. İbni Hişâm, Sîre: 2/60-63; İbni Sa'd, Tabakât: 122.
2. Ahkâf Sûresi, 29-31; bk. Cin: 1-15.