Peygamberimiz Hz.Yusuf'u anlatırken "Yusuf kardeşim benden beyazdı, ama ben daha güzelim.” diye bir söz kullanmış mıdır?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir hadise rastlayamadık. Bu konuda farklı hadis rivayetleri vardır:  Müslim’in sahihinde yapılan rivayet göre, Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

"Mi'raç gecesinde Yusuf peygamberi gördüm, baktım ki, bütün insanlara verilen güzelliğin yarısı verilmiştir.”(bk. İbn Hacer, Fethu’l-Barî, 7/250)

Beyhakî de ise şu ifadeler vardır:

"Yusuf’u gördüğüm zaman, baktım ki, Allah’ın yarattıklarının hepsinden daha güzel bir adam...”(a.g.y).

Bu rivayetlerin zahirine bakıldığında Hz. Yusuf (as)’un Peygamberimiz (asm)'den de daha güzel olduğu anlaşılabilir. Ancak Tirmizi’nin Hz. Enes’den rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın gönderdiği bütün peygamberler güzel yüzlü ve güzel sesli idi. Fakat sizin peygamberiniz hepisnden daha güzel yüzlü, daha güzel seslidir.”(a.g.y).

Bu hadisten ise Hz. Peygamber (asm)'in Hz. Yusuf (as)’tan da güzel olduğu anlaşılır. Alimler bu iki hadisin arasını şöyle bulmuşlar: Hadiste “Hz. Yusuf’un Allah’ın yarattıklarının hepsinden daha güzel bir adam...” olması, Peygamberimiz (asm) dışındakiler için geçerlidir. Yani, Peygamberimiz bu ifadeyi kullanırken kendisini hariç tutmuştur(a.g.y).