Peygamberimiz putperest tapınaklarına izin verdi mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) zamanında putperest tapınaklarına izin veriliyor muydu, verilmiyor muydu?
- Arap yarımadasında pagan tapınakları olan müşrikler hakkındaki hüküm neydi?
- Dışarıdan put getirmedikleri sürece orada putperest tapınakları olmasına izin veriliyor muydu yoksa putperest tapınakları da yıkılıyor ve izin verilmiyor muydu?
- Ayrıca, paganlara kendi evlerinde din özgürlüğü tanındı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz müşriklerin, Arap Yarımadası’ndan çıkarılmasını emretmiştir.

Bu emrin hikmeti, bu Yarımada’nın saf İslam şehirleri olması ve İslam’ı görerek öğrenmek isteyenlerin ihtiyacına cevap vermesi, bozulmanın engellenmesi olabilir.

Peygamber Efendimizin (asm) bu emri hangi coğrafi sınırları kapsıyor konusunda farklı açıklamalar vardır. Bunlardan tutulan bir görüş de şöyledir:

Yahudi, Hristiyan ve müşriklerin çıkarılması emredilen yer, özellikle Mekke ve Medine’dir.

Hz. Ömer’in Yahudileri, Arap yarımadasında bulunan, fakat Hicaz bölgesinin dışından yer alan Teyma’ya sürgün etmesi de bu görüşü desteklemektedir.

Şu hâlde Mekke ve Medine dışında kalan İslam coğrafyasında her din mensubu bulunabilecek, inançlarına göre yaşama ve tapınmalarına izin verilecektir.