Peygamberimiz Cahiliyye döneminde çalgılı düğüne gitmek istediğinde uyuya kaldığına dair kıssayı anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)'in Cahiliyye döneminde düğünde uyuya kalması rivayetini Hz. Ali Peygamberimiz 8asm)'den şöyle nakletmektedir:

"Cahiliyye ehli gençlerinin yaptığı hiçbir şeyi yapmadım. Ancak iki defa yapmak istedim, Allah beni onlardan korudu. Ailemin koyunlarına baktığım bir gece arkadaşıma, Mekkeli gençlerle eğlenmek için Mekkeye gitmek istediğimi ve koyunlarıma da bakmasını söyledim. Arkadaşım kabul etti ve Mekkeye gittim. Mekkenin girişinde çalgı sesleri kulağıma geldi. Oraya doğru gittim ve sordum bu nedir. Bana, falanca kişi şununla evleniyor dediler. Oturup onları izlemek istedim. O esnada uykuya daldım ve güneş doğana kadar uyanmadım, bu nedenle çalgı seslerini duymadım. Sabah arkadaşımın yanına döndüm. Bana ne yaptığımı sordu. Ben de bir şey yapmadığımı söyledim. Mekkede gördüklerimi ve uyuya kaldığımı anlattım."

"Yine başka bir gece arkadaşımdan Mekkeye gitmek için koyunlarıma bakmasını istedim. İsteğimi kabul etti. Mekkeye girdiğimde çalgı sesleri geliyordu. Oraya doğru gittim ve ne olduğunu sordum. Falanca kişi şununla evleniyor dediler. Oturup izlemek istedim. O esnada uykuya daldım ve güneş doğana kadar uyanmadım, bu nedenle çalgı seslerini duymadım. Sabah arkadaşımın yanına döndüm. Bana ne yaptığımı sordu. Ben de bir şey yapmadığımı söyledim. Mekkede gördüklerimi ve uyuya kaldığımı anlattım."

Peygamberimiz şöyle devam etmiştir:

 "Yemin ederim ki Allah bana nübüvveti ikram edene kadar artık böyle bir şey yapmak içimden gelmedi."(Beyhaki, Delailü'n-Nübüvvet, 2/33-34)

Cahiliye döneminde kadın erkek bir arada düğünler tertip edildiği için, Rabbimiz Peygamberimizi (asm) ondan korumuştur. Ancak nübüvvetten sonra meşru ölçülerde def çalınıp eğlenilmesine müsade ettiği rivayetlerde belirtilmektedir. Dolayısıyla meşru ölçülerde düğünde eğlenmek caizdir.