Peygamber Efendimizin Mekke'nin fethinden sonra Medine'ye dönmesinin sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) Medinelilerin İslamiyet için yaptıkları fedakarlıklardan dolayı, ahde vefa olarak Medine'de kalmıştır.

Mekke fethedildiği zaman, Medineli Müslümanlardan bazılarının iç âleminde bir endişe uyandı. Bu endişeyi, "Cenâb-ı Hak, Resûlüne yurdunun fethini nasib etti. Artık burada oturur kalırlar mı dersiniz?" diyerek izhar ettiler.

O sırada duâsını bitiren Fâhr-i Âlem Efendimiz (asm), ne konuştuklarını sordu.

Onlar, "Bir şey yok yâ Resûlallah..." dediler.

Sorusunu birkaç sefer tekrarlayıp aynı cevabı alan Peygamber Efendimize (asm), o sırada vahiy ile Ensar'ın konuştukları haber verildi. Bunun üzerine şöyle buyurdular:

"Ben sizin söylediğiniz şeyden Allah'a sığınırım! Bilin ki, benim hayatım sizin hayatınızla, ölümüm de sizin ölümünüzledir." (Sîre, 4:59; Müslim, 3:1408.)

Bu hitap karşısında Ensar gözyaşları arasında Fahr-i Kâinatın çevresinde toplanıp gönlünü almaya çalıştılar:

"Vallahi, biz bunları, Allah ve Resûlüne olan muhabbetimizden dolayı söylemiştik, başka bir maksatla değil." (Müslim, 3:1408.)