Peygamberimiz Hz. Muhammed’in rüyasında Yesrip, Hecer ve Şam'dan birisine gideceğini gördüğü doğru mudur?

Soru Detayı

- Hecer'in Konya olduğuna dair bir rivayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz öyle bir rüya görmüştür. Ancak bunun Konya ile ilişkisine dair kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

Rüyanın aslı ve tebiri şöyledir:

Hz. Peygamber (asm), bir gün bir rüya görür ve ashabına anlatır:

"Ben rüyada Mekke'den hurmalıkları bol olan bir memlekete hicret ettiğimi gördüm; Yemame ya da Hecer olduğunu düşünmüştüm, meğer Medine/Yesrib imiş." (Buharî, Menakıbu’l-Ensar, 45)

Daha sonra detaylı bir şekilde Yesrib/Medine'nin şeklini görmüş ve açık bir surette: "Sizin hicret yeriniz Medine'dir." diyerek gördüğü rüyayı anlatmıştı. Bunun üzerine Müslümanlar, Medine'ye hicret etmeye başlamışlardı.(Zerkavî, Feth'ül-Mübdî, III / 107-108)

Beyhakî’nin yaptığı rivayete göre, Efendimiz (asm) gördüğü rüyasını tabir ederken, "Hicret yeriniz bana gösterildi. Hecer ile Yesrib/Medine’den biri olacak." demiştir(İbn Hacer, Feth'ül-Bâri, VII/237)