Peygamber Efendimiz ilk namazı ne zaman kıldı? Mi'raçtan önce sabah ve ikindi namazları farz imiş. Bu sabah ve akşam namazları ne zaman farz oldu?

Soru Detayı
- Dünya hayatında ilk namazı kim kıldı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mi'raçtan sonra, Hz. Peygamber (asm)’in farz olarak kıldığı ilk namaz öğle namazıdır.(Neylu’l-Evtar, 1/300) Daha önce sabah ve akşam kıldığı namazların, sünnet mi veya farz olarak mı kıldığına dair farklı görüşler vardır.

Müderris Tahirü’l-Mevlevi, risaletin ilk günü Cebrail aleyhisselâm’ın, Hz. Peygamber (asm)’e imam olarak Beyt-i Mükerrem civarında sabah namazını kıldırdığını nakleder. Peygamberimiz (asm) aynı gün akşam namazını Hatice (r.anhâ) annemizle beraber kılmış, ertesi gün bu cemaate Hz. Ali (ra) eklenmiştir. [bk. Tahirü’l-Mevlevi (Olgun), Müslümanlıkta İbadet Tarihi, s. 24]

Bazı rivayetlere göre, ilk sabah namazını kılan Hz. Âdem (as)’dir. Buna göre insanlık camiasında ilk namaz kılan da kendisidir. Sonra ilk öğle namazını Hz. Davud (as), ilk ikindi namazını kılan Hz. İbrahim (as), ilk akşam namazını kılan Hz. İsa (as), ilk yatsı namazını kılan Hz. Yunus (as)’dır. Sonra bu beş vakti de günlük olarak Hz. Muhammed (asm) ve onun ümmetine farz kılınmıştır. (bk. el-Mütedebu’l-İslamî)