Peygamber azizun hakîm diye yazdırırdı, ben alîmun hakîm derdim, sözü iftira mıdır?

Soru Detayı

- Abdullah İbnu Sa'd İbni Ebî Sarh, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın vahiy kâtiplerinden biri idi. Vahiyler nazil oldukça, Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ona imla ettirirdi.
- Ne var ki bir ara şeytanın iğvasına kapılarak irtidad etti ve Mekke'ye giderek kafirlere karıştı. Kureyşlilere:
"Ben Muhammed'in yazdırdıklarına istediğim gibi tasarrufta bulundum. O bana, 'Azizun hakîm' diye yazdırırdı, ben 'Alîmun hakîm' derdim. O da: 'Evet, hepsi doğru!' derdi."
diye onları memnun edecek yalanlar söylerdi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e bu sözleri ulaşıyordu.
- Buna benzer bilgiler okudum, bunun devamı var ama anlayamadım, bu kısmı bu kişi Kuran’ı tahrif etmiş anlamına mı geliyor nasıl düzeltilir yoksa yalan mi söylemiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, hem yalan hem de iftira etmiştir.

Abdullah İbn Ebi Serh’in Kur'an’ı tahrif ettiği anlamına gelecek ifadeler asla doğru değildir, bizzat Kur’an ayetlerine aykırı metinlerdir. Zira Yüce Allah’ın buyruğuna göre Kur’an’ın bir harfi bile değiştirilemez.

İnsan her zaman hata etmeye müsait olarak yaratılmıştır. Peygamberlerden başka hiç kimse kendinden emin olamaz. Hatta vahiy yazan bir kâtip de olsa asla bir garanti yok. İşte sorudaki durum bunun bir göstergesidir.

Ayrıca ne kadar büyük günah işlenirse işlensin, vefat etmeden yapılan samimi bir tövbe, o günahı silebilir.

1. Vahiy kâtipleri bir tane değildi. Onlarca vahiy kâtibi vardı. Ayrıca Peygamber (asm) Efendimiz bütün ayetleri ezbere biliyor ve her zaman okuyordu. Yine onlarca hafız sahabi vardı. Bu nedenle bir ayetin yanlış yazılması ve öyle devam etmesi mümkün değildir.

2. Soruda geçen bilgiler asla doğru değildir.

3. Peygamber Efendimiz (asm) şahsına yapılan her türlü yanlışı affetmiştir. Ancak Allah hakkı ve kul hakkı olan konularda Allah’ın ve kulların affı gerekir. Bu da Allah hakkı olduğu için böyle davranmıştır. Allah’ın affettiği bildirilmiştir.

4. Peygamberimizin uygulamaları Allah’ın izniyledir. Allah ne dilerse onu yapar.

5. Abdullah’ın tövbe ettiği, affedildiği ve iyi bir hayat sürüp namaz kılarken öldüğüne dair rivayetler vardır.