Orucun zararlı olduğunu söyleyenlere ne denilebilir?

Soru Detayı

- Besim Tibuk adlı bir adam Orucun zararlı olduğunu söylüyor, faydası yok diyor.
- Bu adama cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce şunu bilelim ki, soruda ismi geçen kişi, dinden uzak, dindarlara karşı olduğunu açıkça ifade eden bir kimsedir. Bu gibi adamlardan başka ne beklenir ki!..

Kaldı ki bu adam konunun uzmanı da değildir. Onu kale almak gerçekten tuhaftır.

Bununla beraber, uzmanlar tarafından tespit edilen orucun faydalarından bazıları şunlardır:

Orucun Faydaları

Orucun bilimsel olarak tespit edilmiş faydalarından bazıları şunlardır:

- Kalp, midenin az çalıştığı bu dönemde, mideye kan taşıma görevini daha az gerçekleştireceği için daha fazla dinlenme fırsatı bulacaktır.

- Oruç sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve bu gerçek bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığı ile depolanmış yağlar yakılmaya başlanır.

- Mide kasları çalıştığı dönemde aşırı yorulduğu için, oruçlu olunan dönemde daha az iş yapacak ve daha az yorulacaktır.

- Mide zarı, zarar gördüğü dönemlere oranla oruçlu olunan dönemde kendini onarma imkanı bulacaktır.

- Vücut, daha dingin ve daha sağlıklı çalışacaktır.

- Oruçlu olunan dönemde karaciğer hücreleri kendini yenileme fırsatı bulmaktadır.

- Karaciğer yağlanması, oruç tutulan dönemde önemli oranda azalmaktadır. Kana salınan yağ, bu dönemde vücuttan daha hızlı atılmaktadır.

- Vücudun savunulmasında kullanılan globülinler ve albüminler daha az yük alan karaciğerden daha çok salgılanacaktır.

- Orucun insan sağlığına faydaları arasında böbreklere de önemli katkıları bulunmaktadır. Oruç tutulan dönemde kanda bulunan atık maddelerde azalma yaşanacak, dolaylı olarak böbreklerin daha az görev alması sağlanacaktır. Üre ve atıklar, böbrekler aracılığıyla daha kolay atılacaktır.

- Ayrıca, vücutta yer alan tüm üretim sistemleri de bu dönemde dinlenme ve yenilenme imkanına kavuşacaktır. (İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK)

Oruç Kansere Karşı Korur

Oruç tutmak, kandaki IGF-1 seviyesinin düşmesinin yanı sıra, birçok onarım geninin harekete geçmesini sağlar.

IGF-1; başta meme, prostat, yumurtalık, kolon kanserleri olmak üzere pek çok kanser türünü uyaran bir hormondur. Böylece oruç sırasında vücut yağ yakma moduna girer; yaşlanmış, hasara uğramış, dejenere olmuş hücreler ortadan kalkar.

Oruç, Kolesterolu Azaltır ve Tansiyonu Dengeler

Oruç esnasında insülin seviyesi azalır, vücut yağ depolamak yerine yağ yakma moduna girer. Kan şekeri, kolesterol, trigliserid, ürik asit değerleri azalır, tansiyon normal seviyelere yaklaşır. İnsülin üreten pankreasın dinlenmesi sonucu ortaya çıkan insülin hassasiyeti; obezite, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları ve nörolojik hastalık riskini azaltır.

Oruç Toksinlerden Arındırır

Belirli süreler aç kalmak; vücudu dinlendirir, toksinlerden arındırır ve daha az kalori tüketmeye neden olarak sağlığı olumlu etkiler. Üç ana öğün ve ara atıştırmalarla üzerine çok fazla yük binen, sürekli çalışarak yorulan ve zorlanan özellikle mide, bağırsak sistemimiz, safra kesesi, karaciğer ve pankreas, oruç esnasında dinlenerek sağlıklı duruma gelir.

Oruç, Beyin Hücrelerini Yeniler

Oruçla birlikte beyin hücrelerinde nörotrofik faktörler denilen kimyasal maddeler artar. Beyin hücreleri yenilenir. Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu etki ortaya çıkar.

Oruç, Yaşlılık Genlerini Baskılar

İnsülin, IGF-1 (insüline benzer büyüme faktörü) ve kalori kısıtlaması ile yaşlanmayı kontrol eden genler (daf2) devre dışı kalır, gençlik genleri (SIRT3) uyarılır. Bir dizi onarım geni aktif hale geçer. Vücutta zarar görmüş hücreler ortadan kalkar.

Oruç Vücudun Yenilenmesini Sağlar

Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi, hücrenin kendisini sindirmesi (autohagy) teziyle 2016'da Nobel Tıp Ödülü'nü kazanmıştı. Ohsumi, bu tezinde uzun süre aç kalmanın vücuda olan etkisini göstermişti.

İşte orucun vücuda olan etkisi...

Açlığın tetiklemesiyle hücrelerin kendini sindirerek yenilemesini sağladığı teziyle Nobel Ödülü kazanan Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi, orucun insan sağlığına etkisini bilimsel olarak ispat etmişti.

Aunancada auto (kendisi) ve phagein (yemek) anlamına gelen iki kelimeden türeyen "autopagy", hücrelerin kendini sindirmesi, temel olarak vücut hücrelerinin eskiyen mekanizmalarının (proteinler, hücre zarları vs.) canlılığını sürdürecek yeterlikte enerjisi kalmadığı zaman vücudun bu hücreleri geri dönüşüme gönderme süreci anlamına geliyor. Bu durum, daha çok hücrenin programlı ölümü olarak biliniyor. Hücreler belli sayıda bölündükten sonra ölmeye programlanıyor. Bu olay önce ölümle eşdeğer gibi görünse de sağlık için gerekli bir durum. Eskiyen hücrelere proteinleri parçalayacak enzimler gönderilerek, eski hücre zarları ve hücrenin içindeki diğer parçacıklar proteinlere dönüşüyor.

Autophagy, hücrenin kendini sindirmesi ilk defa 1962 yılında, fareye glucagon verilmesinin ardından karaciğerindeki hücrelerindeki lysosome’ların (hücrenin parçalarını imha eden kısım) artmasının gözlenmesi ile keşfedildi.

Nobel ödüllü bilim adamı Christian de Duve, "autophagy" kelimesini ilk kullanan kişi oldu. Tahrip olmuş hücre altı parçacıklar ve kullanılmayan proteinler imha edilmek üzere işaretleniyor ve işin bitirilmesi için oraya lysosome'lar gönderiliyor.

Oruç Nedeniyle Uzun Süre Aç Kalınca Hücreler Çözülüyor

Hücrelerin aç bırakılması autophagyi tetikliyor. Gıda aldığımız zaman kan şekeri yükselirken, enerjinin hücrelerde depolanmasını sağlıyor. Aç kaldığımız zaman ise yaşlı hücrelerdeki enerjinin dışarı çıkması gerekiyor. Bu durumda yaşlı hücrelerdeki glucagon artıyor ve hücrenin içindeki parçacıklar çözülerek enerjiye dönüşüyor. Bunu da uzun süre aç kalmak yani oruç tetikliyor. Uzun süre aç kalınca hücreler çözülüyor, aynı anda büyüme hormonu salgılanarak yeni hücrelerin yapımı harekete geçiriliyor.

Tekrara edelim ki, Yoshinori Ohsumi, hücrelerin yenilenmesi için yaşlı hücrelerin parçacıklarının imha edilmesinin gerektiğini, bunun da uzun süre aç kalarak mümkün olduğunu belirttiği teziyle Nobel Tıp Ödülü’nü almıştır.