Online sınavlarda yardımlaşmak kopya muamelesi mi görür?

Soru Detayı

- Şu günlerde böyle bir soru sormak istemezdim, ama yanlış bir şey yapmamak için soracağım.
- Korona virüsü sebebiyle üniversitede vize sınavlarının yerine online sınav ya da ödevler verildi. Bazı derslerde hocalarımız yardımlaşmamamızı söylerken, çoğu da bir şey belirtmedi. Bu konuda çoğu öğrencinin ortaklaşa çözüm yapacağı açık.
- Peki bizim bu durumda ödev ya da sınavları arkadaşlarımızla ortak yapmamız caiz olur mu?
- Sonuçta o soruları anlamak için emek vereceğiz.
- Ve hocaların uyarı niteliğinde bir şey belirtilmediği sınav veya ödevler için de aynı hüküm mü geçerlidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ödevlerin bir kısmı ile genel olarak sınavların öğrencinin, başkasından yardım almadan yapması istenir ve beklenir. Yoksa kimin çalıştığı ve öğrendiği, not almayı hak ettiği, kimin hak etmeden aldığı bilinemez; hak geçer, eğitim ve öğretimin amacı da gerçekleşmez.

Bu yeni durumda hocanın, ödevi ve sınavı yardım almadan yapmanızı isteyip istemediğini öğrenmeniz gerekir. Yardım almaya izin vermiyorsa, bunu yapmanız caiz olmaz.