Sınavda kopya çekmek kul hakkı mı?

Soru Detayı

- Özel okulların sınav sorularını verdiği ülkede, meslek liselerinin öğrencileri geçirmek için notları şişirdiği ülkede, 12. sınıflara "üniversite sınavına hazırlanıyorlar" bahanesiyle sınav sorularının verildiği ülkede, yandaş kişilere ösym sorularını önceden verilen ülkede, malum örgütün üyelerinin ösym sınav sorularını önceden alabildiği ülkede kopya çekmek kul hakkı mı?
- Kopya çeken kişinin tek suçu fakir olmak mı, özel liseye gidememek mi, yandaş olamamak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kopya çekmek sahtekarlıktır, hak etmediği notu almaktır, gerekli bilgiyi edinmeden sınıf geçmek veya diploma almak yahut da üst öğrenim için seçilmektir.

Buraya kadar olanların tamamı günahtır, caiz değildir.

Eğer kopya yaparak bir işe veya okula kabul edilir de kopya çekmeyenin hakkını elinden alırsa, bu takdirde kul hakkına da girmiş olur.