Kopya çekeni şikayet etmek kul hakkı mıdır?

Soru Detayı

- Ben üniversite öğrencisiyim ve sınav sistemini az çok biliyorsunuzdur. Sınavda kopya çekildi ve ben de bunu dersin hocasına söyledim. Geçen sene de çeken vardı ve söylememiştim.
- Hoca pek ilgilenmedi ve zaten sınava giren danışman hoca da görmüştü çekenleri ben öğrenci grubuna kopya çekenlere hakkıma girdikleri için hakkımı helal etmediğimi söyledim onlar da bunun saçma ve içimde kalması gereken durum olduğunu söylediler ben de kendimi korumaya çalışıp asabi cevaplar verdim ama hakaret etmedim.
- Sınıfın erkekleri beni öteleyip gruptan çıkmamı istediler. Ben de gruptan çıktım herkes bana düşman gibi ve bu her sınav notları açıklandığında yaşanıyor.
- En yakın arkadaşlarımı bile bu yüzden kaybettim bana benim yüzümden notlarının düştüğünü bana hakkını helal etmediğini söyledi.
- Vebalden çok korkuyorum ne yapmalıyım ve bundan sonra kopya çekenler gördüğümde susup kenara mı çekilmeliyim?
- Ne yapmam lazım helalleşmeli miyim herkesle istemeseler de?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kopya çekmek caiz değildir.

Caiz olmayan bir fiili imkanımıza göre elimiz, dilimiz ve tavrımız ile engellemek vazifemizdir. Bu vazifeyi kopya çekeni ilgili kişilere ve makamlara bildirmekle yapmak uygun bulunduğunda, bu da yapılır.