Ölümcül hastalığın çaresi için ilaç çalmak caiz olur mu?

Soru Detayı

1. Hans adında biri varmış ve bu adamın bir eşi varmış ve kansermiş... Bir de bir eczacı varmış. Eczacı uzun uğraşlar sonucunda bir ilaç bulmuş ve ne tevafuk bu ilaç Hans’ın eşine iyi gelen bir ilaç.. Ve eczacı bu ilacı 200 $'a mal etmiş ve 2000$ a satıyormuş.. Hans 1000 $ toplamış ve eczacıya gitmiş ve demiş ki : - ya ilacı 1000$ a ver ya da geri kalanını sonra ödeyeyim bu ilaç bana acil lazım... eczacı: - Olmazz. ! 2000$ dan bir kuruş aşağı olmazz. .. Ne yapıp ne etmiş ikna olmamış eczacı.. sonra akşam olunca Hans eczaneden o ilacı çalmış.... soru şu...
- Kim suçlu, Hans mı eczacı mı?
2. Eczane şefi Hans’ın arkadaşı Hans’ı ihbar etmeli mi etmemeli mi?
3. Adalet-i izafiye adalet-i mahza meselesi sanırım ... soru şu ..
- 500 kişilik bir asker topluluğu... ve ileride bir köprü... ve düşman birlikleri .. bizimkilerin en az 5 katı... o köprünün patlaması lazım AMA bunu köprünün üstünde bir asker ölerek yapılabiliyor patlama.. komutan ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Suçlu olan eczahanecidir. Hasta sahibinin başka imkan ve çaresi yoksa ilacı çalar ve daha sonra parasını öder.

2. İhbar etmesi caiz olmaz.

3. Köprü geçilince yalnızca o beş yüz asker savaşarak ölmeyecek, aynı zamanda İslam toprakları işgal ve ahali esir edilerek zulme maruz kalacaksa, köprü uçurulmalıdır.