Ölü hayırına verilen yemeklerin ölüye bir faydası var mı? "Rüyamda gördüm benden tatlı istedi, tatlı dağıtıyım insanlara." gibi durumlar söz konusu, bunlar ne kadar doğru? (Kırkıncı, elli ikinci gecesi vs...)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan her türlü ibadetin sevabı geçmişlerimize hediye edilebilir. Bu sebeple insanlara yemek yedirmek, tatlı ikram etmek ve bunun sevabını da geçmişlerimize hediye etmek caizdir.

Kişi vefat ederken komşuların ölü evine yiyecek getirmesi sünnettir. Ancak ölünün vefatından sonra akrabalarının komşulara yiyecek dağıtmasını ifade eden bir hüküm yoktur. Bu bölgeye ait bir adettir.

Ölünün kırkıncı ve elli ikinci gecesi ile ilgili hiç bir şey vârid olmamıştır. Böyle geceler için özel merasim tertip etmek doğru değildir. Meyyit için dua ve tasadduk etmek her zaman iyidir. Şu veya bu geceye tahsis edilmez.