Babamın vefatının elli ikinci gecesi gelince, neler yapmam gerekiyor? Bu husustaki dinî görevlerim nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şu hususu ifade edelim: İslâm'da, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) sünnetinde ve İslâm âlimlerinin tatbikatında “ölünün kırkıncı, elli ikinci gecesi” gibi bir âdet ve ibadet şekli yoktur. Bu, olsa olsa diğer bâtıl inançlardan Müslümanların arasına sokulmuş ve hiçbir mânâsı olmayan asılsız bir iştir.

Bunun yerine, her zaman, her yerde ve her fırsatta ölen yakınlarımız için dualar okur, Fâtihalar gönderir, onların adına hayır ve hasenatta bulunur, ruhlarına Kur’ân okuruz. Bu okuduklarımız onların ruhunu serinletecek, kabirlerini nurlandıracak, varsa üzerlerindeki kabir azabını hafifletecektir inşaâllah.

Bir hadiste Peygamberimiz,

“Ölüleriniz üzerine Yâsin Sûresini okuyunuz.”

buyurarak, Kur’ân’ın kalbi sayılan bu sûreyi ölülerimizin ruhuna okumamızı teşvik etmiştir.

(bk. Mehmed PAKSU, Çağın Getirdiği Sorular)