Ölenin arkasından devri daim olsun demek sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Bazı kimselerin ölenin arkasından "devri daim olsun" dediğini duyuyoruz, İslamiyet’te bu söylemin yeri var mı?
- Bu inanç hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yakını vefat eden kişiye sabır ve metanet dileme, tesellide bulunma, üzüntüsünü paylaşma, her şeyin Allah’a ait olduğunu söylemeye taziye denir ve sünnettir.

Ölenin arkasından "devri daim olsun" diyenlerin maksadının ne olduğuna ve toplumda neyin anlaşıldığına göre hüküm değişir.

"Devri daim olsun" sözüyle, “ölüm yokluk değildir, kabir hayatına intikal etmektir ve orada yaşamaya devam etmektir. Bu nedenle vefat eden akrabanız veya yakınız oraya gitti, orada cennet gibi bir hayatta yaşasın” gibi bir anlamda olursa, bunun bir sakıncası yoktur, vefat eden için duadır, kalanlar için de sabır ve teselli dilemektir.

Ancak, "devri daim olsun" sözüyle, “günahkâr olarak kemale ermeden vefat etti, kâmil insan olamadan gitti, tekrar dünyaya gelsin ve kâmil insan olsun” gibi bir anlamda söylenirse, bu dini açıdan sakıncalıdır, asla bu anlamda söylenemez. Zira vefat edenlerin imtihanı bitmiştir, tekrar dünyaya gelerek bir daha imtihan olmaları mümkün değildir.