Okumak için baş açmak caiz mi?

Soru Detayı

- Okul okumak için baş açmak mazur görülebilir mi?
- Okulda okuyan çocuklar yasal olarak başörtüsü takmamak zorunda, yasalarda kamu hizmeti gibi engel var, saçı açık gidildiğinde bu gibi yasak yerlere dinen günahı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafiî ve Hanbelî mezheplerine göre kadının istisnasız tüm vücudu avret kabul edildiği halde, Hanefî ve Malikî mezheplerinde eller ve yüzün, fitne korkusu olmadığı takdirde avret olmadığı belirtilmiştir.

İslam'a hizmet etmek gayesiyle de olsa, İslam'a taban tabana zıt düşen, kadının namahrem yerlerini ve avretini açmaya zorlayan yerlerde çalışmayı zaruret kabul edilmesi mümkün değildir.