Ok atmak nafile ibadetten daha hayırlıdır, sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternette kaynak verilmeden yazılan bu hadis rivayetiyle ilgili bir bilgiye -kaynaklarda- rastlayamadık.

Kütüb-i sittede “ok atma” ifadesi daha çok “atma” sözcüğüyle aktarılmıştır. “Ok” anlamına gelen “sehm” kelimesi sadece bazı hadislerde yer almıştır. Bundan anlaşılıyor ki, Peygamberimiz (asm) o gün için geçerli bir silah olan “ok atmayı" teşvik etmiş, ancak bunu ifade ederken her zaman için geçerli olsun diye “er-remy = atma” sözcüğünü kullanmayı tercih etmiştir. Nitekim, bugün ok değil çeşitli silahlar vardır.

Düşmana karşı koyan her türlü mücadeleyi, hadiste geçen ifadenin içerisinde değerlendirmek gerekir.