Nisa suresi, 32. ayete göre, başkasında olanı istemek günah mı?

Soru Detayı

"Allah'ın sizi, birbirinizden üstün kıldığı şeyleri (başkasında olup da sizde olmayanı) hasretle arzu etmeyin..." (Nisa, 4/32)
- Bu ayette yani başkasında olup da bizde olmayanı dua ederek istemeyelim mi?
- Tam olarak anlayamadım açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ayette özellikle “temenni etmeyin” ifadesine yer verilmesi önemlidir. Çünkü “temenni” mefhumu, olması mümkün olmayan bir konuda istekte bulunmaktır.

Nitekim, bu ayetin nüzul sebebi olarak gösterilen husus şudur: Kadınlar, cihadı, miras konusunu ve benzeri bazı yönlerini düşünerek erkek olmayı temenni etmişlerdi. Bunun üzerine bu ayet inmiştir. (Taberi, ilgili ayetin tefsiri)

- Bundan anlaşılıyor ki, ayette yasaklanan şey, âdeta mümkün olmayan arzularla ilgilidir. Mesela, bir insanın peygamber olmak istemesi veya başka imkânsız herhangi bir makama talip olması, bu ayetin kapsamı içindedir.

- Bununla beraber, hasetten kaynaklanan arzu ve isteklerde bulunmak da uygun değildir.

Yoksa "başkasında olan bir şeyi istememek" gibi bir durum söz konusu değildir.