Nişan yüzüğü takmak caiz midir?

Soru Detayı

- İslamiyete göre Nişan yüzüğü takmak caiz midir?
- Bizim dinimizde böyle bir şey var mı, yoksa bu gelenek Hıristiyanlardan mı aldık?
- Hıristiyanların inançlarına göre, işaret parmak baba’yı, orta parmak oğulu ve nişan parmağı’da kutsal ruhu temsil eder. Bu yüzden o parmağa nişan yüzüğünü takıyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bugün bütün dünyada örf ve âdet haline gelmiş bulunan nişan ve nikah yüzüklerinin Hristiyanlıkla bir alakası yoktur; kişinin nişanlı veya evli olduğunu, bu bağlara sadık bulunduğunu gösteren sembollerdir. Takılmasında bir sakınca yoktur.

Peygamberimiz (asm) Acemistan’a bir mektup gönderecekti, o bölgeyi tanıyanlar, altı mühürlü olmayan mektubu Acem hükümdarının kabul etmeyeceğini söylediler. Bunun üzerine kaşında, aşağıdan yukarıya doğru “Muhammed-resul-Allah” yazan bir yüzük yapıldı, bu yüzüğü bazen sağ bazen de sol elinin yüzük parmağına (küçük parmağın yanındakine) takarlardı.

Demek ki, o parmağa yüzük takmak caiz oluyor.