Nil nehrinden Fırat nehrine kadar, Hz. İbrahim'in nesline verilmesi ne demektir?

Soru Detayı

- Tevrat 15. BAP ta diyor ki ''O günde Rab Hz. İbrahim'e ahdedip dedi: Mısır ırmdağından (Nil nehri) büyük ırmağa (Fırat nehri) bu diyarı senin zürriyetine verdim.'' diyor.

- Buradaki meseleyi Kur'an-ı Kerim'e göre nasıl değerlendirmek gerekir?

- Kutsal kitapların tamamına inanırız. Ancak şimdiki Tevrat, Zebur, İncil e ise Kur'an’a uyarsa inanır, uymazsa red ederiz, ne uyar ne uymazsa susarız. Buradaki meseleye nasıl bakacağız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da öyle bir bilgi yoktur. Bu sebeple bu konuda susmayı tercih edebiliriz.

Şayet bu doğru bir bilgi ise, bu takdirde, Hz. İbrahim’in bir oğlu olan Hz. İsmail’in torunlarından olan Hz. Muhammed’in kurduğu İslam dininin ve İslam ümmetinin, söz konusu yerlere kadar yayılmasıyla gerçekleşmiştir...