Namazda bir sureyi birkaç kez okumak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir namazda bir ayet-i kerime tekrarlansa veya bir sure bir rekatta iki defa okunsa veya bir sure iki rekatta da okunsa bakılır:

Eğer yalnız başına kılınan bu namaz bir nafile namaz ise mekruh olmaz. Fakat farz namaz ise, unutmak veya başka bir sure bilmemek gibi bir özür bulunmadıkça mekruh olur. Bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

İlk iki rekâtta okunan ayetlerin veya surelerin sonraki rekatlarda tekrarlanmasının hükmü nedir?

Dört rekatlı sünnet namazlarda her iki rekat müstakil kabul edildiğinden (bk. İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, 2/456) 1. ve 2. rekatta okunan zamm-ı sureleri 3. ve 4. rekatta da okumak, namaza bir zarar vermez. Ancak bilenlerin başka ayet / sure okuması daha doğru olur.