Namaz farz kılındığından beri aynı rekat sayısı ile mi kılınıyor? Namazın ilk farz kılındığında, farzların ikişer rekat kılındığını duydum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe (r.anha)'den şöyle dediği rivayet edilmiştir:

"Namaz ikişer rekat olarak farz kılındı, sonra hazarda ziyade olundu, seferde ise olduğu gibi bırakıldı." (Buhari, Salat,1; Müslim, Misafirin,1).

ibn Abbas (r.a)'ın şöyle dediği nakledilmiştir:

"Allah Teâla namazı, Peygamberimizin dili ile hazarda dört rekat, seferde iki rekat olarak farz kılmıştır." (Müslim, Müsâfirîn, 5, 6; Ebû Davud Sefer, 18; Nesâî, Havf 4; İbn Mace İkame, 75).