"İnsanlar helak oldu, alimler müstesna..." hadisi nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Müslümanların yalnızca kırkta biri imanla ölecektir, deniyor. Peygamberimizin (asm) "İnsanlar helak oldu, alimler müstesna..." diye başlayan hadisini nasıl anlamamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda "kırkta bir" gibi kesin bir ifade kullanmak doğru olmaz. Kimin imanla kabre gideceğini ancak Allah bilir. Bununla beraber kabir ehlinin ahvalini gören bazı veli zatlar, insanın imanla kabre gidip gitmediğini Allah'ın izni ile görebilir.

"İnsanlar helâk oldu, ancak alimler kurtuldu. Alimler de helâk oldu ancak, ilmiyle amel edenler kurtuldu. İlmiyle amel edenler de helâk oldu, ancak ihlâs sahibi olanlar kurtuldu. İhlâs sahibi olanlar da büyük bir tehlike içindedirler." (bk. Aclunî, Keşfü’l-Hafa, 2/280 no: 2795)

Bu hadis insanın "korku ve ümit" dengesini muhafaza etmesine vesile olmaktadır. İnsanın amellerine güvenmesine bir set çekmekte ve Allah'ın rızası ve inayeti olmadan hiçbir şeyin insanı kurtaramayacağını bildirmektedir.